chybi /var/www/html/tojeit/classes/../html/sessionWriter.php

To je ITTechnická univerzita v Liberci

Béďo, zapni si mikrofon

autoři:

Jana Kolaja Ehlerová

Přednáší o Linuxu, o shellu a serverech. Ráda se hrabe v malých počítačích a neumí pájet. Vedla kroužky Dětské univerzity, ze kterých si přinesla náklonnost k dětským programovacím jazykům.

Jan Kolaja

Narodil se jako strojař, ale zjistil, že programování mu jde lépe a může jej i živit. Zabývá se především webovými aplikacemi. Rád a hodně závodí, proto založil sportovní časomíru. Sice mu to nepomáhá ve sportovních výkonech, ale zato jej přivádí do světa bezdrátových měření.

Béďa je žák druhé třídy, v tuto chvíli na online výuce jako všichni. Protože už je velký kluk, nemusí mu rodiče stále stát za zády během hodiny, ale zvládne ji sám. Zrada přichází jen ve chvíli, kdy je vyvolaný a má promluvit, soustředit se na odpověď a navíc pustit mikrofon.
Neodvažuju se pochybovat o designérech Google Meetu, který je velmi dobrým nástrojem, pouze jsem poněkud smutná z klávesové zkratky Ctrl-d, která vypíná či naopak zapíná mikrofon.

První nápad vyšel z toho, že by bylo možné rozpárat klávesnici a připojit se k ní přímo. Nicméně Béďa má tu výhodu, že používá Raspberry, takže daleko jednodušší je připojit na GPIO tlačítko.

Součástky:

Minipočítač Raspberry Pi je doplněn o kameru na extra dlouhém kabelu, aby byla vidět pracovní plocha žáka, dále o bezdrátovou USB klávesnici, USB zvukovou kartu (plus jack mikrofon a repráky v monitoru), pro lepší pocit je počítač přetaktovaný a tedy i chlazený. Až se toto řešení osvědčí, bude vsazen zase zpět do krabičky, aby neděsil babičku. V následujícím seznamu najdete součástky, které se týkají řešení tlačítka.

Připojení

Grove tlačítko jsem připojila pomocí propojky Grove na 4 pinovou samici, nejprve přímo na GPIO, abych se přesvědčila o jejich funkci. Protože už na GPIO visí větrák, vybrala jsem piny:

tlačítkoGPIO
GND (zem)ground, pin 9
VCC (5 nebo 3.3V)5V, pin 2
SIG2 (tlačítko)GPIO 17, pin 11
SIG1 (LEDka)zatím nepodstatné

V souboru /boot/config.txt jsem přidala řádky:

#gpio button
dtoverlay=gpio-key,gpio=17,label="D",keycode=32

Po restartu jsem zkontrolovala, že tlačítko po stisku napíše písmeno d.

Nicméně je potřeba Ctrl^D a proto přišlo na řadu pájení.

Z dvou propojek F-M se stala jedna propojka 1M-2F. Tuto jsem připojila na tlačítko

tlačítkoGPIO
GND (zem)ground, pin 9
VCC (5 nebo 3.3V)5V, pin 2
SIG2 (tlačítko)GPIO 17, pin 11 + GPIO 27, pin 13
SIG1 (LEDka)GPIO 22, pin 15

Soubor /boot/config.txt jsem zeditovala:

#gpio button
dtoverlay=gpio-key,gpio=17,label="D",keycode=32
dtoverlay=gpio-key,gpio=27,label="Ctrl",keycode=29

Po restartu si užívám stisku, který simuluje Ctrl^D.

Ještě chybí

K dokonalosti chybí dodat funkci LED světlu pro tlačítko. Tu si ještě nechám projít hlavou, jakou funkci tam přidat, abych neodvedla pozornost Bédi od výuky k světlu.
Další, o čem uvažuju, je drobná změna v config.txt, aby se klávesová zkratka spouštěla při stisku tlačítka (teď se pouští vlastně při release).

Během testování je navíc zřejmé, že musím Béďovi sebrat myš i klávesnici, jinak se nimi někam překlikne, aby klávesovou zkratku nemohl použít. Tlačítko je potřeba připevnit nastálo, jinak ho Béďa vypojí. Zcela jistě také pomůže vsazení zpět do krabičky.

Zdroje

  • Vycházela jsem z diskuse Simulate Keystroke from a GPIO button
  • Kódy kláves Input event codes