chybi /var/www/html/tojeit/classes/../html/sessionWriter.php

To je ITTechnická univerzita v Liberci

Chobotnice

autoři:

Jana Kolaja Ehlerová

Přednáší o Linuxu, o shellu a serverech. Ráda se hrabe v malých počítačích a neumí pájet. Vedla kroužky Dětské univerzity, ze kterých si přinesla náklonnost k dětským programovacím jazykům.

Jan Kolaja

Narodil se jako strojař, ale zjistil, že programování mu jde lépe a může jej i živit. Zabývá se především webovými aplikacemi. Rád a hodně závodí, proto založil sportovní časomíru. Sice mu to nepomáhá ve sportovních výkonech, ale zato jej přivádí do světa bezdrátových měření.

Na začátku byla myšlenka dát dohromady chytřejší komplaktní foťák. O co chytřejší? Především o sdílení dat, o pokročilou práci s daty.

Součástky:

Instalace software

V základu byl nainstalován RaspiOS ve variantě desktop.

Obrazovka byla rozchozena pomocí adafruit_pitft instalačního skriptu ve formě FrameBuffer Copy, takže v případě potřeby práce přímo na stroji je kdykoli možné připojit externí monitor.

Další instalaci si vyžádala napájecí platforma PiJuice, která je nicméně snadno dosažitelná v balíku pijuice_base a pijuice_gui. Kromě zdroje zajišťuje počítači HW hodiny a možnost spuštění skriptu pomocí programovatelného tlačítka.

Originální balení

Tělo chobotnice je dílem uměleckého kováře Karla Kortana.

Umístění v originálním balení si vyžádalo mírné přeuspořádání součástek z původního kompaktního tvaru pomocí GPIO propojek. Chobotnice je plně rozebiratelná.

Skripty na míru

Spojení s kamerou Raspberry Pi zajišťuje pythonovská knihovna picam, která předurčila Python jako jazyk, ve kterém byl napsán zbytek skriptu. Ten po spuštění zaostří kameru, uloží obraz do lokální paměti a zároveň jej pošle na webový server. Počítač je připojen k Internetu pomocí WiFi TULIoT.

Na webovém serveru je připraven stránka, která přijímá obrázky pouze z IP adresy chobotnice a zobrazuje.

Ani chobotnice ani webový server nepočítá s databází na ukládání obrázků, především z důvodu GDPR. Bezpečnost je zajištěna poměrně jednoduše tím, že je ukládán pouze poslední obrázek a ten může být kdykoli přepsán spuštěním skriptu.

Co ještě čeká

Chobotnici už čeká pouze jediná součástka a to tlačítko s připojením na GPIO, které bude spouštět skript. Takto vybavena se přesune do vitríny, kde se každý, kdo má chuť, se může vyfotit a vyvěsit se na webovou stránku.